Informační a turistický portál města

Základní informace

Královské město Uherský Brod leží 28 km od krajského města Zlín a cca 18 km od Uherského Hradiště. Město je jedním z nejstarších sídel jihovýchodní Moravy, kde prožil své dětství „učitel národů“ J. A. Komenský. Protéká tudy řeka Olšava. První písemné zmínky o městě pocházejí z roku 1140. V roce 1272 povýšil český král Přemysl Otakar II. Uherský Brod na město královské. 

Při návštěvě Uherského Brodu můžete obdivovat kulturní a historické památky města prostřednictvím Stezky městskou památkovou zónou, doplněnou pěti zvukovými průvodci. Milovníky přírody a aktivního odpočinku jistě potěší naučné stezky a řada cyklostezek, které vedou malebnou krajinou Uherskobrodska a chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat. Stezky jsou vhodné jak pro sportovce, tak pro rodiny s dětmi. Za nepříznivého počasí můžete využít moderní aquapark Delfín. Protože je Uherský Brod městem J. A. Komenského, je mu věnováno místní muzeum. Děti a nadšenci astronomie se mohou přiblížit vesmíru návštěvou hvězdárny či digitálního planetária. 

V průběhu roku se zde konají tradiční akce jako Bílokarpatské slavnosti, Den evropského kulturního dědictví – Uherskobrodsko v písni a tanci, Růžencová pouť nebo Kateřinský jarmark.

Základní statistické údaje:

Kraj: Zlínský
Katastrální výměra: 52,06 km²
Nadmořská výška: 251 m n. m.
Části města: Uherský Brod, Havřice, Maršov, Těšov, Újezdec
Počet obyvatel: 16 373 (k 31.12.2020)
Starostka: PhDr. Miroslava Poláková, Ph.D.