V muzeu zrekonstruovali lidovou svatbu ze Suché Loze
Už šestnáctý díl pořadu Přijďte na svatbu z cyklu Lidová svatba, nabídlo v sobotu 17. května Muzeum Jana Amose Komenského. V rámci Festivalu muzejních nocí se letos rekonstruovala svatba ze Suché Lozi. Poprvé za celou existenci musel být pořad kvůli nepřízni přemístěn do sloupového sálu. Ten pak doslova praskal ve švech, protože o tento pořad je vždy velký divácký zájem.
Úkolu předvést divákům krojovou sucholožskou svatbu se zhostily soubory Hutek z Bánova, Heligonkáři z Bystřice pod Lopeníkem, muzikanti z Bánova, Nivnice a Suché Loze a spolek Plkotnice ze Suché Loze za vydatného přispění sucholožské omladiny. Pořad mluveným slovem provázela Staňka Hanzlíčková, režijně jej zpracovala Eva Gazdíková. Při rekonstrukci vycházela jak z dochovaných záznamů, tak ze zkušeností lidí, kteří se takových svateb účastnili. A tu poslední mají Sucholožané jistě ještě v živé paměti – v r. 2017 se zde jeden mladý pár rozhodl pro krojovanou svatbu podle dávných zvyků.
Nešlo však jen o připomenutí krásných tradic: „Rádi bychom touto cestou vzpomněli i na mimořádnou událost z roku 1942, kdy se v době 2. světové války naši předkové rozhodli sehrát svatbu, aby zakryli odbojovou činnost ve vesnici. Tuto hranou svatbu tehdy natáčeli i fotografovali. Film se bohužel nedochoval, dochovala se však zvuková nahrávka a několik fotografií. Letos si připomínáme 80. výročí od konce 2. světové války, proto bychom chtěli vzdát hold odvaze a soudržnosti občanů Suché Loze, kteří tehdy sehráli svatební zvyky stejně, jako vám je předvedeme dnes my v tomto sále, “ uvedla režisérka Eva Gazdíková.
Účinkující pak oživili zvyky, které sucholožskou svatbu provázely, jako například odprášání u rodičů, vyvolávání do koláča, požehnání od rodičů, průvod nevěsty a ženicha před oltář, vyvolávky, hlášky a zvyky na svatebním veselí a samozřejmě čepení nevěsty. Diváci v sále pak mohli ochutnat svatební dobroty - vdolečky, boží milosti a slivovici.
Duchovním autorem pořadu Přijďte na svatbu, který se poprvé uskutečnil v roce 2008 (dva ročníky zhatila covidová opatření), je emeritní ředitel muzea Pavel Popelka, který se lidovou svatbou zabýval celá svá etnografická studia a napsal i knihu Od věnečku k obálence, která se tímto fenoménem zabývá podrobně z mnoha úhlů pohledu.
„Ve svatbě totiž najdeme všechno – je to fenomén lidové kultury. Je to divadlo, najdeme v ní písně, tance, obyčeje, lidovou etiku, kroje. Tradiční svatba je pojítkem mezi minulostí a budoucností a jsem rád, že se to téma ujalo a že máme v našem kraji bohatství, ze kterého můžeme čerpat a na kterém můžeme stavět,“ řekl Pavel Popelka.
Muzeum J. A. Komenského dosud zrealizovalo rekonstrukce lidových svateb ze Strání, Vlčnova, Újezdce-Těšova, Hluku, Starého Města, Vracova, slovenských svateb ze Staré Turé a z Jaroku u Nitry, svatbu z Hané, židovskou svatbu, valašskou svatbu, rusínskou svatbu či rekonstrukci svatby z počátku 14. století.
ZÁZNAM celého pořadu