Informační a turistický portál města

V muzeu zrekonstruovali lidovou svatbu ze Suché Loze

20.5.2025

Úkolu předvést divákům krojovou sucholožskou svatbu se zhostily soubory Hutek z Bánova, Heligonkáři z Bystřice pod Lopeníkem, muzikanti z Bánova, Nivnice a Suché Loze a spolek Plkotnice ze Suché Loze za vydatného přispění sucholožské omladiny. Pořad mluveným slovem provázela Staňka Hanzlíčková, režijně jej zpracovala Eva Gazdíková. Při rekonstrukci vycházela jak z dochovaných záznamů, tak ze zkušeností lidí, kteří se takových svateb účastnili. A tu poslední mají Sucholožané jistě ještě v živé paměti – v r. 2017 se zde jeden mladý pár rozhodl pro krojovanou svatbu podle dávných zvyků.

Nešlo však jen o připomenutí krásných tradic: „Rádi bychom touto cestou vzpomněli i na mimořádnou událost z roku 1942, kdy se v době 2. světové války naši předkové rozhodli sehrát svatbu, aby zakryli odbojovou činnost ve vesnici. Tuto hranou svatbu tehdy natáčeli i fotografovali. Film se bohužel nedochoval, dochovala se však zvuková nahrávka a několik fotografií. Letos si připomínáme 80. výročí od konce 2. světové války, proto bychom chtěli vzdát hold odvaze a soudržnosti občanů Suché Loze, kteří tehdy sehráli svatební zvyky stejně, jako vám je předvedeme dnes my v tomto sále, “ uvedla režisérka Eva Gazdíková.

Účinkující pak oživili zvyky, které sucholožskou svatbu provázely, jako například odprášání u rodičů, vyvolávání do koláča, požehnání od rodičů, průvod nevěsty a ženicha před oltář, vyvolávky, hlášky a zvyky na svatebním veselí a samozřejmě čepení nevěsty. Diváci v sále pak mohli ochutnat svatební dobroty - vdolečky, boží milosti a slivovici.

Duchovním autorem pořadu Přijďte na svatbu, který se poprvé uskutečnil v roce 2008 (dva ročníky zhatila covidová opatření), je emeritní ředitel muzea Pavel Popelka, který se lidovou svatbou zabýval celá svá etnografická studia a napsal i knihu Od věnečku k obálence, která se tímto fenoménem zabývá podrobně z mnoha úhlů pohledu.
„Ve svatbě totiž najdeme všechno – je to fenomén lidové kultury. Je to divadlo, najdeme v ní písně, tance, obyčeje, lidovou etiku, kroje. Tradiční svatba je pojítkem mezi minulostí a budoucností a jsem rád, že se to téma ujalo a že máme v našem kraji bohatství, ze kterého můžeme čerpat a na kterém můžeme stavět,“ řekl Pavel Popelka.

Muzeum J. A. Komenského dosud zrealizovalo rekonstrukce lidových svateb ze Strání, Vlčnova, Újezdce-Těšova, Hluku, Starého Města, Vracova, slovenských svateb ze Staré Turé a z Jaroku u Nitry, svatbu z Hané, židovskou svatbu, valašskou svatbu, rusínskou svatbu či rekonstrukci svatby z počátku 14. století. 

FOTOGALERIE

ZÁZNAM celého pořadu