Informační a turistický portál města

Žítková

Doporučujeme udělat si výlet na Žítkovou, kde si užijete nejen přírodu a klid, ale i vypadávající signál. Z Uherského Brodu je to přitom co by kamenem dohodil. Na to, abyste se ocitli v tak trochu jiném světě, vám stačí jen necelá půlhodina. Pojedete směrem na Bystřici pod Lopeníkem a dále na Žítkovou. Cestou jsou trošku serpentýny, jeďte opatrně. A holky – pokud jste četly Gabru a Málinku v čarovné zemi, pak sem prostě musíte. Dýchne tu na vás duch minulosti a tajemna, protože zde stále najdete obydlí žítkovských bohyní. Byly to ženy, které uměly věštit budoucnost, přivolat ženicha a pomáhaly nemocným. V poslední době je proslavila také spisovatelka Kateřina Tučková, a proto jsme čekali velký nápor turistů, ale nestalo se tak.

Když zaparkujete u infocentra, máte zde dvě možnosti – buď se můžete vydat po Naučné stezce Moravské Kopanice (kdy délka základního okruhu je necelých 12 km), nebo si cestu zkrátit jako my a zajít si na 90minutovou prohlídku chalupy poslední žítkovské bohyně Irmy Gabrhelové. Svého čtyřnohého přítele můžete vzít nečekaně s sebou, musí být však na vodítku. Na cestě zpět se však určitě zastavte na kolibě – ovčí farmě. Neochutnat místní sýry by byl zkrátka hřích. Z domácích pokrmů u nás jednoznačně vyhrály lokše s brynzou a domácí limonáda z mateřídoušky a lipového květu. Jediným zklamáním bylo to, že se v blízkosti farmy nenacházela ani jedna ovečka.

Vycházka není nijak fyzicky náročná, klidně ji můžete podniknout i s kočárkem, protože jdete celou dobu buď po „asfaltce“ nebo zpevněné půdě. Jen si dejte pozor na sluníčko, nemáte se před ním totiž moc kam schovat. Cestou můžete pozorovat nádhernou přírodu, louky. Bavilo nás pozorovat nejrůznější květiny i pilné včelky. A příště si s sebou vezmeme herbář, ať víme, co všechno kolem nás vlastně kvete. Zchladit se můžete v přírodním koupališti ve Starém Hrozenkově, což je autem vzdáleno ze Žítkové 6 kilometrů.

 

Takže za nás byl výlet na jedničku a určitě jsme se tu nepodívali naposled. Možná i proto, že energie, která na vás na Žítkové dýchne, je opravdu nezapomenutelná.

Autor: @tomcaruzo