Informační a turistický portál města

Velká Javořina

Další výlet autem, který se dá od Uherského Brodu do 30 minut podniknout, je výšlap na Velkou Javořinu, která měří 970 m n.m. a je nejvyšší horou pohoří Bílé Karpaty. Na jejím vrcholku najdete nejen rádiový a televizní vysílač, ale také hranici mezi Českou republikou a Slovenskem.

Navigace nás dovedla ke Kamenné búdě pod Javořinou, kde jsme nechali auto a vydali se na dobrodružnou výpravu. Doufali jsme, že nás nejvyšší hora Bílých Karpat na moravsko-slovenském pomezí nepokoří!

Trasa vede přes nejstarší chráněné území na Moravě. Severní strana Velké Javořiny je dnes totiž posázena pralesem a na horské louce zde roste několik druhů vzácných orchidejí.

My jsme se rozhodli vypravit po červené turistické značce, o které jsme si mysleli, že bude pro pěší túru přijatelnější. Na zelené jsme navíc viděli mnoho cyklistů. Na naší trase jsme potkali také pár cyklistů, kteří mají náš obdiv. Trasa je podle nás obtížnějšího rázu i pro pěší. Proto pro úspěšné zvládnutí výpravy doporučuji pevnou obuv, s balerínami tady rozhodně nepochodíte!

Výlet vás okouzlí především klidem a čistou přírodou. Přibližně v polovině cesty se nachází lavička k odpočinku, můžete se zde posilnit a chvíli „vypustit“. Rozhodně to doporučuji. Cesta vede lesem a po pěti kilometrech na vás však čeká krásná louka. Dominantou vrcholu Velká Javořina je televizní a radiový vysílač a hlavně výhled, který opravdu stojí  za to.

Doporučuji návštěvu Holubyho chaty, která je vzdálena asi 500 m od vysílače. Vaří tu výbornou „kapustnicu“, stejně tak halušky nebo domácí pirohy. Specialitou byla pečená žebra a koleno, nicméně to bychom se pak z toho kopce asi museli svalit! I přes to, že Holubyho chata byla plná turistů, tak čekání na jídlo nebylo dlouhé. Naopak bylo velmi příjemné, protože jsme se setkali s našimi slovenskými sousedy, kteří nám doporučili další zajímavý turistický cíl Bílých Karpat a to rozhlednu Jelenec. Na Holubyho chatě jsme narazili na lidi, kteří se na chatu vydají autem ze slovenské strany (což je asi 50 minut od Uherského Brodu) a plánují se projít na zmíněnou rozhlednu. Stojí to za to a pro nás to je další tip na výlet, i když se oficiálně nejedná o rozhlednu ale bývalou vojenskou věž, kdy vstup je tam na vlastní nebezpečí.

Autor: @tomcaruzo