Informační a turistický portál města

Po červené stezce na Pepčín

  1. vzdalenost Délka trasy: 14 km
  2. obtiznostNáročnost: trasa převážně po polních cestách, větší stoupání od panelu č. 2 k panelu č. 1
  3. mistoMapa trasy

Vyrážíme od uherskobrodské hvězdárny, která se nachází nad městem, po červené – Havřické naučné stezce. Ta míří do Havřických vinohradů, na které se nám naskytuje pohled už na začátku trasy. Po polní cestě směřujeme k zastávce Nad Třešňovkou, kde se dozvídáme, že se nacházíme v archeologické lokalitě. Cestou přitom můžeme sledovat panorama Bílých Karpat. Odsud pokračujeme k dalšímu infopanelu. Za kopcem už vykukuje věž prakšického kostela, můžeme pozorovat Prakšickou vrchovinu, a jakmile se ke stanovišti Skákavka přiblížíme, otevírají se nám krásné výhledy také na Drslavice a Hradčovice. Obcházíme les Chrástka a pomalu scházíme do místní části Havřice. Na infopanelu se zde dozvídáme vše potřebné o historii Havřic. Pokud jste podcenili proviant, můžete doplnit zásoby v samoobsluze nebo se občerstvit v místní hospodě. Pokračujeme přes železniční přejezd dále po stezce, podcházíme frekventovanou silnici E50 a objevujeme se v Havřických vinohradech. Hned na začátku můžeme vidět kapličku a několik vinohradských búd, které dokazují, jak bylo vinohradnictví pro obec v minulosti významné. Cestou mezi zahradami neodoláme a sedneme si do stínu pod stromy. Užíváme si klid a všudypřítomnou zeleň. Po pauze míříme ke stanovišti stezky č. 1. Odsud je krásný výhled na Uherský Brod, ale také na Bílé Karpaty. Zastávka je doplněna dalekohledem a panoramatem s popiskem, takže zde trávíme poměrně hodně času a kocháme se výhledy, přestože viditelnost není zrovna ideální.

Pokračujeme mimo stezku dál (asi 1,5 km), do lesa Obora, kde stával do roku 1981 Zámeček Pepčín. Nechal jej vystavět hrabě Václav Kounic jako letní sídlo pro sebe a svou druhou ženu Josefínu. Na konci druhé světové války byl však zámeček vydrancován, poté chátral a nakonec byl na začátku 80. let zbořen. Dnes zde najdete krásně upravené místo s obnovenými základy zámečku, uprostřed kterých stojí dřevěný altán. Z vyhlídky na prostranství „shlíží“ dřevěné sousoší hraběte a hraběnky v životní velikosti. Nechybí zde místo pro táborový oheň, úvaziště pro koně nebo zvonkohra. Ideální místo na odpočinek. Jelikož jsme zde úplně sami, dáváme si svačinu a zdržíme se asi hodinku.

Od Pepčína vede hned několik cest. Můžeme pokračovat dále do Vlčnova nebo zamířit do Drslavic či Veletin. My se vracíme zpět opět přes Havřické vinohrady. Pokračujeme po cyklostezce, míjíme Motel Pepčín a odsud už si to míříme přímo do Havřic a dále zpět do centra Uherského Brodu.