Informační a turistický portál města

Uherskobrodský čáp

  1. mistoKučerovo nám.
  2. webYouTube kanál cojevbrode s živým přenosem z čapího hníza

Čáp bílý

Čáp bílý (Ciconia ciconia) je velký druh brodivého ptáka z čeledi čápovitých. Je velký, s dlouhým krkem a dlouhýma nohama. Délka těla je 95–110 cm a rozpětí křídel 180-218 cm, samec je o něco větší než samice. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 2,3–4,4 kg. Ve zbarvení převažuje bílá barva, letky jsou černé, zobák a nohy červené. Obě pohlaví jsou zbarvena stejně, mladý pták má matněji červený zobák s tmavou špičkou. Typickým zvukovým projevem je klapání zobákem, kterým se ozývá hlavně na hnízdě.

Čáp bílý je tažný pták se zimovišti v subsaharské Africe a jižní Asii. V posledních letech přibývá také případů přezimování v Evropě (např. ve Španělsku, Francii, Bulharsku) a na Blízkém východě, což bývá připisováno mírnějším zimám a také větší potravní nabídce.

Jde o denního migranta táhnoucího ve větších hejnech čítajících i několik tisíc ptáků. Většinu vzdálenosti urazí pomocí plachtění, při kterém využívá stoupavých termálních proudů nad pevninou. Ptáci z evropských populací se na podzimní tah vydávají od srpna (mladí ptáci o několik dnů dříve než dospělý pár) a migrují dvěma hlavními tahovými cestami – západní, vedoucí přes Gibraltar do západní Afriky, a východní, která vede přes Turecko do východní, jihovýchodní a jižní Afriky. Hranice mezi těmito tahovými cestami leží mezi Rýnem a Labem (tedy i na území ČR) a obě populace se v této oblasti mísí. Ptáci z ČR se do Afriky vydávají převážně jihovýchodním a méně (především ptáci ze západních a jižních Čech) i jihozápadním směrem přes Německo, Francii a Španělsko. Na zimovištích většinou nesetrvávají dlouho; staří ptáci se na jarní tah vydávají zpravidla během února, někteří (hlavně mladí) ptáci se však občas do Evropy nevracejí vůbec a v Africe setrvávají i následující letní období. Jarní tah je výrazně rychlejší než podzimní a čápi při něm dělají i méně zastávek.
Ptáci zimující v Jihoafrické republice každý rok uletí cestou na zimoviště a zpět více než 20 000 km. Během podzimního tahu přitom denně zdolají vzdálenost kolem 200 km, na jarním tahu okolo 300–400 km.

zdroj: wikipedia

 

Sledujte život čápů hnízdících v Uherském Brodě!

Současně budeme pozorovat, čím se převážně živí čáp bílý. Loví a konzumuje především obratlovce – hraboše, myší, krtky, hady, žáby, ale i příležitostně ptačí mláďata, vejce či mršiny různých zvířat. Součástí jeho potravy je i hmyz ať to jsou kobylky, chrousti, hlemýždi, žížaly či slimáci. Proto se nemůžeme divit, pokud podobnou potravu uvidíme na hnízdě. Může se také stát to, že přiletí cizí čapí pár, který se bude snažit obsadit hnízdo pro sebe. Při těchto bojích se stává i to, že jsou často vyhozena vejce nebo mláďata z hnízda. Toto je ale zcela v přírodě běžná záležitost a je to součást přírodního výběru nutného pro zachování silné populace druhu. Proto se nemůžeme divit i té skutečnosti jakou pozorujeme dnes, že máme pouze na hnízdě samici. Uvidíme, zda bude snůška větší (bývá 2 až 5 vajec) a zda se vůbec podaří zdárně sezení, které bývá mezi 33 – 34 dny. Ale to je příroda a my jsme pouze pozorovatelé.

 

 

Diskuze ke článku